Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Altercatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Altercatie

Buna ziua,

In urma cu o saptamana 2 barbati s-au luat la bataie. Ambii se aflau sub influenta bauturilor alcoolice, iar unul dintre ei i-a dat in cap celuilalt cu o sticla. Persoana vatamata, de etnie rroma, are arcada sparta si ochil vanat. Nu a avut nici o zi de spitalizare. Pe cale amiabila, vatamatul ii cere celuilalt o suma de bani. In cazul in care acesta nu i -o ofera, pe cale legala, care sunt pasii? Ce se intampla daca persoana agresata depune plangere la politie? Va multumesc.
Buna ziua!

Fapta constituie tentativa de omor. Pedeapsa e destul de mare, iar daunele pe care le poate cere pot fi si ele mari. Mai grav e ca sunt slabe sanse sa primeasca cu suspendare. Asta inseamna ca va face inchisoare.

Cu stima.