Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cum se pedepseste furtul de text
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cum se pedepseste furtul de text

Sa zicem ca am facut niste tutoriale, am explicat exact cum se face acel lucru am facut si niste poze si apoi am postat pe un site/forum.

Alta persoana a preluat acel text cu tot cu poze si le-a pus pe alt site.

LEGAL ce poate patii acea persoana ?
Cum dovedesc eu ca acel text este scris de mine si pus acolo pe site-ul ala de mine ?
Daca merg si fac plangere penala banuiesc ca trebuie sa am ceva dovezii ?
Cumva trebuie sa dovediti ca sunteti autorul si nu la randul dvs. unul care le-a copiat de altundeva (sau chiar de la cel acuzat). In penal, nu cred ca autoritatile isi vor da silinta si veti putea astepta mult si bine o rezolvare. In civil, e dificil, pentru ca trebuie sa puteti dovedi identitatea faptasului, sa-l dati in judecata, nu e sigur ca veti castiga, etc.