Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa proprietate aflata pe terenul statului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa proprietate aflata pe terenul statului

Impreuna cu sora mea, am primit o casa mostenire de la mama noastra. Am incercat sa gasim un cumparator urmand sa ne ocupam de succesiune si inscriere in CF dupa ce gasim. Abia cand am ajuns la notariat, am aflat ca terenul se afla in proprietatea statului roman (casa a fost construita in 1957). Ce putem face in aceasta situatie? Ce cale putem urma? Va multumim!
Pai v-am spus, prin ordinul prefectului, cf art. 36 din legea 18 /91.
Dacă nu ai rezolvat problema până acum, mai ai circa 10 zile să ceri de la Primărie atribuirea terenului în baza Legii 231/2018.
Sau prin cerere adresată Primăriei conform Legii 231/2018 care modifică Legea 18/91 pentru atribuire cu titlu gratuit a terenului aferent casei de locuit. Dar dacă nu a depus cerere în termenul legal, poate scotoci în arhiva Primăriei acea adeverinţă de atribuire din 1957. Probabil că omul nu a fost destul de informat cu privire la termenul de aplicare a legii 231/2018 şi a pierdut startul de a cere atribuirea.

trandafir2 a scris:

Pai v-am spus, prin ordinul prefectului, cf art. 36 din legea 18 /91.

Termenul de depunere a cererilor a fost inlaturat prin Legea 116/2019, care a abrogat art.2 din Legea 231/2018, ce prevedea acest termen limita.