Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot sa obtin titlu de proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot sa obtin titlu de proprietate?

Buna ziua,as avea o intrebare cum pot sa obtin titlu de proprietate pe un teren cu casa si gradina,care e pe numele parintilor dar sunt decedati....
In extrasul de carte funciara apare 3200mp din care 250mp apare Statul Roman cu drept de folosinta...nu a fost depusa cerere pt. titlu de proprietate niciodata......cu ce procedura pot sa obtin titlu de proprietate mai usor....prin legea 231/2018 Hcg nr .72/23.10.2018 sau prin uzucapiune?....problema e ca la primarie intotdeauna a fost platit impozit numai pe 1900mp,in arhiva apare suprafata declarata in 1990 2900mp.....iar acum1900mp .....cum pot sa obtin titlu proprietate pe toata suprafata?
Trebuie să aveți Ordinul Prefectului pentru teren (interesati-va la Primărie) și să dezbateti succesiunea după ambii părinți.
Certificatul de moștenitor va fi actul dvs de proprietate
respectuos va rog sa formulati mai explicit intregarea, dar inainte de a face acest lucru cititi cu atentie extrasul de carte funciara. Legea 231/2018 prevede ca cererile se fac in termen de 90 dec zile de la publicare in M.O. - deci nu mai putieti.