Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Invitatie la politie dubioasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Invitatie la politie dubioasa

Sunt in cautare, de explicatii respectiv ajutor, ce e de facut.>

Am primit o Invitatie, de catre doi politisti, deoarece, seara am mers cu prietenii la un bal, si am iesit ca sa fumam o tigara. Amicul meu a adus cu el o bere(de 330ml) cumparata la locul petrecerii, si am mers mai incolo sa cautam o banca unde sa stam jos. Dupa cateva minute o venit politistii, si neau cerut buletinele dupa care au inceput sa ne scrie Invitatia. Era intuneric si eu eram obosit, si mam gandit la nimic, doar am semnat, in ciuda faptului ca eu nici nu aveam bere la mine... marog, intrebarea, daca au procedat politistii corect? si cat de mare amenda putem primi.

Si prezentarea la sediu, e cam ciudata, ca nu acolo trebuie sa mergem unde scrie pe invitatie, ci ei neau explicat unde trebe sa ne intalnim cu ei, si e un loc unde eu nici nu stiu ca este sediu de politie... ori ce sfat miar prinde bine, sau lamaruri despre aceasta situatie...
Dacă consumați bere va amenda pe loc.

Probabil ca e vorba de ceea ce fumați.

E neclar însă că trebuia să vă ia la secție.
MiculJonny a scris:

Si prezentarea la sediu, e cam ciudata, ca nu acolo trebuie sa mergem unde scrie pe invitatie, ci ei neau explicat unde trebe sa ne intalnim cu ei, si e un loc unde eu nici nu stiu ca este sediu de politie...

Daca aveti suspiciuni,in privinta locatiei unde ati fost citati,pentru clarificari contactati conducerea unitatii de politie ai caror angajati au emis PV

Posibil sa primiti o amenda conf. Legii 61/1991 pentru consumul de băuturi alcoolice în locuri publice, amenda poate fi de la 100 lei la 500 lei, aveti dreptul sa o contestati.
Da, probabil ca a semnat procesul verbal de contravenție.