Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... Deschidere punct de lucru in Italia.
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

Deschidere punct de lucru in Italia.

Buna ziua.

Care este procedura pentru deschiderea unui punct de lucru ( service auto) in Italia?

Se inregistreaza punctul de lucru la Registrul Comertului din Romania?
Se procedeaza la fel ca la deschiderea unui punct de lucru pe teritoriul Romaniei?
Contractul pentru spatiu trebuie tradus si legalizat?

Ulterior, in Italia, trebuie inregistrat punctul de lucru?

Multumesc!
Buna ziua, daca deschideti punctul de lucru in Italia, atunci toata procedura juridica o veti inregistra la Registrul Cometului din Italia - Registro delle Imprese, ce functioneaza prin oficii locale subordonate Camerei de Comert.

Orice tip de companie ar alege un investitor strain sa deschida in Italia, acesta trebuie sa stie ca procedura poate fi realizata online sau la sediul Registrului Comertului local, unde se va depune documentatia ceruta. Fondatorii companiei au obligatia de a pregati si depune urmatoarele documente si informatii: o cerere de inregistrare a firmei, actul constitutiv, o lista a numelor si adreselor membrilor si asociatilor/actionarilor etc.

Daca alegeti inregistrarea online, toate actele necesare trebuie sa fie atasate in format electronic, impreuna cu cererea pe care o gasiti pe platforma online. Procedura online este disponibila pe portalul care apartine Camerei de Comert si care este cunoscut sub denumirea de InfoCamere.

Mult succes!