avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiu verde in parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiu verde in parcare

Buna ziua. Am cumparat de curand in Bucuresti un apartamnet intr-un bloc mai vechi unde exista o curte privata a locatarilor. Spun asta pentru ca in actul meu de proprietate scrie "...precum si dreptul de folosinta asupra terenului aferent in suprafata de 20 m.p." Deduc de aici ca fiecare proprietar are dreptul la cel putin o suprafata similara de teren.
In aceasta curte de-a lungul timpului in ultimi 50 de ani fiecare si-a amenajat un loc sau chiar mai multe locuri de parcare micsorand gradinile sau spatiul verde. Acum cand doresc si eu sa fac acelasi lucru in 2016 vreau sa intreb daca este necesar sa obtin vreo aprobare sau daca ma pot apuca pur si simplu sa mut si eu gardul dintr-o gradina unde nu sunt pomi ci doar iarba si cateva flori, pentru a imi amenaja un loc de parcare.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ca sa faceti acest lucru ar trebui sa aveti cadastru si intabulat acel loc despre care ziceti ca e consemnat in actul de proprietate.
Intrebati cum au procedat ceilalti proprietari si faceti si dv. ca ei sau cum a facut proprietarul de la care ati cumparat apartamentul.
elga50 a scris:

Ca sa faceti acest lucru ar trebui sa aveti cadastru si intabulat acel loc despre care ziceti ca e consemnat in actul de proprietate.
Intrebati cum au procedat ceilalti proprietari si faceti si dv. ca ei sau cum a facut proprietarul de la care ati cumparat apartamentul.


Cadastru si intabulare am doar pe apartament nu si pe teren. In act scrie "dreptul de proprietate asupra apartamentului ... ... impreuna cu o cota parte aferenta asupra partilor, dotarilor si utilitatilor comune ale imobilului-bloc aflate in coproprietate, care prin natura si destinatia lor sunt in coproprietate fortata a tuturor proprietarilor, precum si dreptul de folosinta asupra terenului aferent in suprafata de 20 mp."
Fiecare vecin a mutat gardul fara nimic, insa astazi suntem in 2016 cand probabil sunt alte legi in vigoare fata de acum zeci de ani cand ceilalti proprietari au facut asta.
Din precizarile dv rezulta ca dv va revine cota indiviza aferenta suprafetei apartamentului
Dv nu ati achizitionat concomitent cu apartamentul si o suprafata concreta individualizata
In speta este vorba despre o curte comuna care de-a lungul timpului a fost modificata dupa interesul proprietarilor de a-si amenaja locuri de parcare
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun exista infiintata asociatie de proprietari,contactati reprezentantul legal al asociatiei in perspana presedintelui de asociatie si clarificati modalitatea de preluare parte comuna pentru amenajare loc parcare

Firstjustme a scris:

.... precum si dreptul de folosinta asupra terenului aferent in suprafata de 20 mp."

Fiecare vecin a mutat gardul fara nimic, insa astazi suntem in 2016 cand probabil sunt alte legi in vigoare fata de acum zeci de ani cand ceilalti proprietari au facut asta.


Intabulare pe teren nu aveti pentru ca nu este proprietatea dvs., a proprietarilor din condominiu. Chestiunea bolduita de dvs. mai se refera la terenul de sub cladire pentru care aveti dreptul de folosinta - acesta gasindu-se in prop. dom. publ;ic pe toata durata de viata a cladirii.

Ca sa fie mai clar, chiar dvs. ati remarcat ca fiecare a tot mutat gardul pana i-a incaput masina. Faza merge, pan' se trezeste cineva de la cons. local, dar poate nu se trezeste...


Exista o asociatie de proprietari.
Sa inteleg ca, nu am nevoie de o aprobare de la consiliul local sau alta autoritate ci doar de la asociatia de proprietari.
Am inteles corect ?
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Drept de folosinta a locului de parcare nossferatuss nossferatuss Buna ziua. Am achizitionat un apartament intr-un bloc nou si am primit de la dezvoltator, prin contractul de cumparare, \"dreptul de folosinta exclusiva\" ... (vezi toată discuția)
Cedare cota teren aferenta unui bloc catre un alt bloc mdutan mdutan Buna ziua, Dorim sa transformam terenul comun dintre blocul nostru si blocul vecin in parcari. Acest teren apartine in proportie de 50% blocului nostru si ... (vezi toată discuția)
Parcari pe spatiul verde al blocului? mihasi mihasi Locuiesc in Bucuresti si la mine la bloc s-a hotarat sa se ia din spatiul verde , acolo unde se poate, pentru amenajarea unor parcari. Amenajarea o face ... (vezi toată discuția)