Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declarare indemnizatie/sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declarare indemnizatie/sporuri

Buna ziua,

Daca acordunor angajati indemnizatie de conducere sau spor pentru efectuarea unor sarcini suplimentare, fara caracter permanent, este obligatoriu sa declar in Revisal. Daca da, cum anume?

Multumesc
Potrivit HG 500/2011, in REVISALse inregistreaza sporurile astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă, in suma fixa sau in procent.

In situatia in care doriti sa inregistrati un spor in REVISAL, pasii sunt:
- sporuri predefinite (denumirea lor este cuprinsa in REVISAL)
Operatia permite vizualizarea listei cu sporurile predefinite.
Vizualizarea se poate face apasand butonul "Sporuri predefinite" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Angajator".

- adaugare spor ( denumirea nu este cuprinsa in lista din REVISAL)
Operatia permite adaugarea unui nou spor salarial, diferit de cele deja definite pentru angajator.
Adaugarea se poate face apasand butonul "Adaugare spor" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Angajator".