Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procedura impacarii in cazul infractiunii de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procedura impacarii in cazul infractiunii de furt

Conform art. 231 alin. 2 CPP cu privire la furt exista si impacarea.
În cazul faptelor prevăzute la art. 228,art. 229 alin. (1), alin. (2) lit. b) şi c) şi art. 230, împăcarea înlătură răspunderea penală.

Cum se procedeaza aceasta impacare?
Mai exact, persoana care mi-a cauzat probleme prin furt s-a trezit ca organele penale i-au intocmit dosar penal pentru furt. Acum vrea sa se impace cu mine pentru a nu se incepe urmarirea penala sau trimiterea in judecata.
Eu nu sunt de acord sa ma impac asa usor, ci vreau sa ii cer hotului daune morale (bani).
Cum se realizeaza procedura de primire a banilor ca daune morale pentru impacare? Trebuie data o declaratie in fata organelor sau la notar?
Hotul vrea sa imi dea pe loc banii pentru a scapa de dosar penal si rusine, dar daca ii iau banii fara nici un act, ma tem ca acesta ma va denunta ca l-am santajat pentru a primi mita, foloase necuvenite pentru ca eu sa tac, astfel ma trezesc eu apoi cu dosar penal pentru santaj si mita.

Ce imi recomandati. Cum este legal?

1-Persoana s-a trezit ca organele i-au facut dosar penal pentru furt,ca urmare a materializarii actului unilateral de vointa al acesteia de a exercita actiunea de furt si in baza plangerii dv adresata autoritatilor
2-
Eu nu sunt de acord sa ma impac asa usor, ci vreau sa ii cer hotului daune morale (bani).

In calitate de parte vatamata ,va puteti constitui parte civila si aveti dreptul prin actiune distincta sa investiti instanta de judecata cu autoritatea judecarii cerererii dv de acordare de daune
Atentie valoarea sumei pe catre intentionati sa o pretindeti trebuie legal justificata
3-In speta dv,instanta de judecata este competenta sa solutioneze eventuala dv actiune referitoare la acordare daune
4-Daca nu stapaniti procedura,apelati la persoana specializata

Apelați la un mediator autorizat, în procedura medierii puteți negocia cu făptuitorul suma de bani pretinsă cu titlu de daune morale. Astfel, veți închea un acord de mediere care va fi înaintat organului de urmărire penală, care va lua act de el și va clasa cauza.
legally_aid a scris:

Apelați la un mediator autorizat, în procedura medierii puteți negocia cu făptuitorul suma de bani pretinsă cu titlu de daune morale. Astfel, veți închea un acord de mediere care va fi înaintat organului de urmărire penală, care va lua act de el și va clasa cauza.

In cazul in care vom ajunge la mediator, daca faptuitorul imi ofera o suma de care nu voi fi multumita, eu trebuie sa justific suma pe care o pretind?

In comparatie daca nu ajungem la o intelegere, cu siguranta ca acesta va ajunge la inchisoare, si daca va ajunge la inchisoare, mai am dreptul de a fi despagubita?
Mergeti impreuna direct la organul de urmarire penala sa va impacati, suma de bani reprezentand despagubirea, ii luati inainte de a semna declaratia. In declaratia de impacare specificati ca v-ati impacat si ca doriti sa se dispuna clasarea, partea cu banii nu ii intereseaza.
Trebuie sa stiti ca nu constituie infracţiune înţelegerea patrimonială dintre infractor şi persoana vătămată, intervenită în cazul infracţiunilor pentru care acţiunea penală se pune în mişcare la plângere prealabilă sau pentru care intervine împăcarea.
patrascu razvan a scris:

Mergeti impreuna direct la organul de urmarire penala sa va impacati, suma de bani reprezentand despagubirea, ii luati inainte de a semna declaratia. In declaratia de impacare specificati ca v-ati impacat si ca doriti sa se dispuna clasarea, partea cu banii nu ii intereseaza.

Mai bine prefer medierea. Mediatorul imi ofera un act justificat. La organul de urmarire penala ce act obtin? Doar o copie de pe declaratia de impacare?

Nu stiu exact ce voi alege (medierea sau impacarea prin declaratie la procuror) ma mai gandesc. De fapt pe langa suma de impacare, doresc sa am la indemana si un act pe care sa il pastrez, cine stie cand imi va fi necesar acest act !?
Narcisa_, utilizator