Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere conform art.79(1) ,fara cerere in scris din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere conform art.79(1) ,fara cerere in scris din partea angajatului...

Buna ziua! Am lucrat la o societate in perioada 01.01.2009-20.07.2009,in domeniul constructiilor. Din luna mai a.c.,nu am mai fost chemat la servici di cauza lipsei de lucrari(asa mi-a zis patronul),desi o parte dintre colegii mei au lucrat.In data de 22-07-2009 am fost anuntat ca am fost concediat fara sa mi sa zica motivul.Astazi am primit decizia de concediere in care scrie ca eu denunt unilateral contractul de munca,in baza art.79(1) si in temeiul prevederilor Legiinr.31/1990 privind societatile comerciale si a prerogativelor stabilite prin actul constitutiv al societatii.Precizez ca eu nu am cerut demisia,nu mi sa oferit pentru a semna nici un stat de plata,desi in sesizarea societatii catre ITM (compartimentul ”Gestiune State De Plata”) stampilata de acestia,scrie”contractul de munca a fost desfacut conform art.79,din Legea nr.53/2003.Pe toata perioada a figurat in statele de plata care se afla depuse la zi la ITM.Nu am primit drepturile salariale din luna martie.Ce trebuie sa fac? Va multumesc!
1. Din ce spunetidvs., nu este concediere, este demisie si dvs. spuneti ca nu ati semnat nici o notificare catre angajator ca demisionati.
2. In acest caz, actionati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care domiciliati sau aveti resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
3. Cereti in instanta anularea decizie de incetare a contractului individual de munca (CIM) si repunerea dvs. in drepturile pe care le-ati avut inainte de incetarea CIM, aratand ca nu dvs. ati demisionat si ca altcineva a semnat in locul dvs. Aveti castig de cauza, cu siguranta.
tudorvaleriu a scris:

1. Din ce spunetidvs., nu este concediere, este demisie si dvs. spuneti ca nu ati semnat nici o notificare catre angajator ca demisionati.
2. In acest caz, actionati in judecata pe angajator la Tribunalul din judetul in care domiciliati sau aveti resedinta. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
3. Cereti in instanta anularea decizie de incetare a contractului individual de munca (CIM) si repunerea dvs. in drepturile pe care le-ati avut inainte de incetarea CIM, aratand ca nu dvs. ati demisionat si ca altcineva a semnat in locul dvs. Aveti castig de cauza, cu siguranta.

sfatul meu este sa procedati intocmai cum v-a sfatuit dl.Valeriu si sa dati in judecata angajatorul pentru anularea deciziei de incetare a CIM si pentru plata drepturilor salariale!:)
~ Conținut șters la cerere ~
sunt de acord cu stimati colegi dl Valeriu si dl Grigore.

nu uitati sa solicitati instantei ca angajatorul sa faca dovada ca a inregistrat cererea dvs de demisie, sa aduca proba ei si sa faca dovada ca ati semnat ptr drepturile salariale.