Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna ziua.In urma unui proces de partaj bunuri comune,fratele trebuie sa achite fostei sotii o suma de aprox 20000 ron.fosta lui sotie a cerut executare pe bunuri si venituri.Fratele a sunat executorul si l-a rugat sa accepte in transe.Prima transa a achitat-o(o treime).Intrebarea mea este:poate fosta cumnata sa nu accepte banii pe motiv ca ii vrea pe toti odata?Se poate sa-l execute iar? adica sa i se perceapa iar taxele alea de executare?Va multumesc.
Cel care trebuie sa accepte esalonarea este creditorul nu executorul, executorul doar executa cererea creditorului.
Si daca nu accepta esalonarea,ce poate face creditorul?bunuri nu prea sunt iar salariul fratelui e unul minim pe economie.Poate sa-i faca poprire pe salariu?si cat din salariu?
multumesc.
Poate sa-i faca poprire pe salariu sau alte venituri periodice,pana la o treime din venitul lunar net.[Art.729(1)b)NCPC].