Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Vanzarile olx, publi 24 sau okazii sub verificare anaf
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Vanzarile olx, publi 24 sau okazii sub verificare anaf

buna ziua, rog o clarificare asupra verificarii vanzarilor de pe olx, publi 24, okazii

daca cumpar un produs cu factura si garantie si il vand mai departe este vreo problema?

sau daca cumpar 3 produse cu factura si garantie si le vand mai departe??

va multumesc
OUG 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale:

Art. 2. - În sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
f) întreprindere economică - activitatea economică desfăşurată în mod organizat, permanent şi sistematic, combinând resurse financiare, forţă de muncă atrasă, materii prime, mijloace logistice şi informaţie, pe riscul întreprinzătorului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de lege;

Art. 7. - (1) Persoanele fizice prevăzute la art. 4 lit. a) şi b) au obligaţia să solicite înregistrarea în registrul comerţului şi autorizarea funcţionării, înainte de începerea activităţii economice, ca persoane fizice autorizate, denumite în continuare PFA, respectiv întreprinzători persoane fizice titulari ai unei întreprinderi individuale.

Daca desfasurati activitatea economică în mod organizat, permanent şi sistematic, combinând resurse financiare, forţă de muncă atrasă, materii prime, mijloace logistice şi informaţie, atunci aveti obligatia sa va inregistrati.
Ioan Petru Butariu, Contabil