Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... leasing
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

leasing

am o intrebare, daca imi iau o masina din strainatate in leasing, (precizez ca lucrez in strainatate cu acte in regula si mi se pare mult mai ieftin sa o iar direct de acolo decat sa o cumpar din romania), pot sa o inmatriculez in romania?
Nu.Masina este proprietatea societatii de leasing si se inmatriculeaza in statul in care activeaza aceasta firma.Pentru deplasarea in alt stat decat cel in care a fost inmatriculata masina trebuie aprobari speciale de la societatea de leasing.
Juridic vorbind, masina in leasing echivaleaza cu o masina inchiriata, diferenta este ca la terminarea contractului aceasta trece in proprietatea clientului iar in caz contrar firma de leasing este obligata sa restituie valoarea reziduala.
Cromatic, utilizator