Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea unui bun propriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea unui bun propriu

mama mea are mostenire un apartament, prin titlu de mostenitor, de la bunica. mentionez ca la data decesului bunicii mama era casatorita cu o alta persoana decat tatal meu. doresc sa stiu daca prin decesul mamei acest apartament imi revine numai mie ca unica mostenitoare sau are parte si sotul ei. de asemenea daca eu sunt casatorita la mostenirea apartamentului are parte si sotul meu?
simioncarmen a scris:

... la data decesului bunicii mama era casatorita cu o alta persoana decat tatal meu ...

Era si mai este, sau era si nu mai este casatorita cu cel de-al doilea sot?

Ce a mostenit mama dvs. de la bunica dvs. se numeste bun propriu. Daca, doamne fereste, mama moare maine si este casatorita, atunci sotul are dreptul la 1/4, iar descendentii (dvs.) la 3/4, daca nu mai este casatorita, atunci descendentii (dvs.) primesc 1/1.

Mai departe, acelasi regim vi se aplica si dvs., cu privire la sotul si descendentii dvs.
mama mai este casatorita. se poate dobandi apartamentul de la mama mea printr-un act juridic astfel ca apartamentul sa nu fie impartit in caz de decesul mamei nici cu sotul ei nici cu sotul meu. proprietatea este valoroasa si sotii nu au avut nici un aport, eu am o singura fiica dintr-o alta casatorie si doresc ca totul sa-i revina ei dupa ce nu voi mai fii eu. ar putea fi donatia cu specificatia strict la persoana mea, din partea mamei o solutie? va multumesc pentru ajutor
simioncarmen, utilizator
simioncarmen a scris:

ar putea fi donatia cu specificatia strict la persoana mea, din partea mamei o solutie?

Da, se poate face aşa ceva, cu condiţia ca soţul mamei dvs. să consimtă (sa îşi dea acordul) la înstrăinare.
simioncarmen a scris:

mama mea are mostenire un apartament, prin titlu de mostenitor, de la bunica. mentionez ca la data decesului bunicii mama era casatorita cu o alta persoana decat tatal meu. doresc sa stiu daca prin decesul mamei acest apartament imi revine numai mie ca unica mostenitoare sau are parte si sotul ei. de asemenea daca eu sunt casatorita la mostenirea apartamentului are parte si sotul meu?

La decesul mamei impartiti cu sotul supravietuitor mostenirea.
Va poate face donatie sau vanzare cumparare pe apartament ca sa nu mai faca parte din masa succesorala acest apartament.
dar in cazul unei donatii catre mine, fiica ei unica, asta nu inseamna ca proprietatea va deveni in continuare bun comun cu sotul meu actual, iar in caz de deces (al meu) fiica mea din alta casatorie trebuie sa imparta casa cu acesta, sau in cazul decesului sotului copii acestuia din alta casatorie devin proprietari pe o parte din casa? multumesc mult, este casa familiei mele si nu stiu cum e mai bine sa procedam ca sa ramana numai fiicei mele in viitor, fara implicarea sotilor care nu au avut nici un aport la acest imobil. un notar aici in Bucuresti mi-a spus ca o donatie facuta cu restrictie numai catre un sot (respectiv catre mine) de catre mama (probabil cu acordul sotului ei) nu ar constitui in viitor masa succesorala comuna intre sotul actual si fiica mea, de aceea vreau sa va cer parerea sa nu platesc degeama atatia bani la notar degeaba.