Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pierderea zilelor de odihna cuvenite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pierderea zilelor de odihna cuvenite

Buna seara,

In cazul in care un angajat din 21 mai 2015, are in prezent un numar de 22 zile de concediu odihna cuvenite, le poate pierde acesta intrucat nu le-a folosit de un an de zile? Si daca da care este legea/articolul care face referire la acest aspect.

De asemenea, poate angajatul sa solicite banii pentru aceste zile?
Nu le poate pierde, ci si le poate lua pana la 01.07.2018.

Codul Muncii:
art.146
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
....

Nu poate angajatul sa solicite banii pentru aceste zile, deoarece compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca, conform art.146 alin.3 C.mun.
In aceste conditii cum trebuie pocedat, va trebui ca angajatul sa sesizeze motivat personalul pentru a evita aceasta neplacere sau va fi anuntat acesta de catre cei de la resurse umane?

Este vorba despre un contract de munca temporar (tip misiune care a fost de 4 ori prelungit si care a acumulat 22 de zile de concediu de odihna)
Angajatul va fi cel care va solicita acordarea concediului de odina.