Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua,
Va rog, daca intru in concediu prenatal peste 5 zile,ce se intampla cu concediu de odihna neefectuat (15 zile) din anul 2016.
Multumesc.
Art.146 C.mun.
....
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
....

Prin urmare, angajatorul este obigat sa va acorde CO neefectuat pentru anul 2016 pana la data de 01.07.2018.
- SI DACA REVIN LA LUCRU DUPA 01.07.2018, CUM RAMANE CU CO.?
Puteti depune o cerere de reprogramare a CO pentru efectuarea lui dupa acea data.

Dreptul la CO nu se pierde prin neefectuare.