avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de odihna

-Buna ziua! Lucrez in invatamant si va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia in anul 2018 de zilele de concediu restante ale anului 2016.Practic, ar fi vorba despre lunile ianuarie-mai ale anului 2016, perioada in care m-am aflat in concediul de maternitate si care am inteles ca se considera perioada activa.Din mai, 2016 am intrat in concediul de ingrijire copil, pana la 2 ani. Care este temeiul legal in baza caruia sa solicit acest lucru si termenul limita de depunere a cererii pt.a putea beneficia in vara acestui an de zilele restante? Ele se platesc retroactiv? Multumesc, anticipat!
Ultima modificare: Marți, 9 Ianuarie 2018
Lavyis, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lavyis , utilizator 11:49, 10 Ianuarie 2018
Zilele de CO aferente anului 2016, angajatorul are obligatia sa vi le acorde pana la 01.07.2018.

Art. 146 C.mun.
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
.........
Cornel Vasile a scris:

Zilele de CO aferente anului 2016, angajatorul are obligatia sa vi le acorde pana la 01.07.2018.

Art. 146 C.mun.
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
.........

-Va multumesc frumos! Aceste zile se platesc retroactiv? Cu alte multumiri?
Vi se va achita indemnizatia de CO in functie de drepturile salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul,
Cornel Vasile a scris:

Vi se va achita indemnizatia de CO in functie de drepturile salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul,

-Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca lyly64 lyly64 Buna ziua, Va rog, daca intru in concediu prenatal peste 5 zile,ce se intampla cu concediu de odihna neefectuat (15 zile) din anul 2016. Multumesc. (vezi toată discuția)
Zile concediu restante invatamant katushka katushka Se dau urmatoarele date: - 4 iunie - 9 Oct 2016 - concediu maternitate - 10 Oct 2016 - 7 mai 2018 - CCC pana la 2 ani Care este baza legala pentru a ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna restant Gabriela Mihai Gabriela Mihai Buna ziua! Imi puteti spune ,va rog,daca imi mai pot lua zilele de concediu de odihna restante din anul 2016 daca in perioada ian-martie 2016 am fost in co ... (vezi toată discuția)