Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna restant

Buna ziua! Imi puteti spune ,va rog,daca imi mai pot lua zilele de concediu de odihna restante din anul 2016 daca in perioada ian-martie 2016 am fost in co medical iar apoi pana i octombrie in concediu de maternitate dupa care am intrat in concediu de crestere copil pana la 1 iunie2018.Mentionez ca sunt cadru didactic titular iar in anul scolar 2015-2016am beneficiat de doar 10 zile concediu.
Pana la 01.07.2018, angajatorul are obligatia sa va acorde zilele de CO restante din 2016.
Multumesc frumos pentru raspuns! As mai avea o nelamurire ,daca puteti sa mi spuneti. Din cele 62 de zile de concediu din anul scolar 2015-2016 as mai avea dreptul la 45 de zile de luat Datorita faptului ca anul scolar se incheie la 15 iunie ,zilele de concediu restante care raman se pot lua si dupa 1 iulie sau le voi pierde?(In perioada martie -iunie 2016 am avut co medical,apoi de maternitate iar de la 1 oct am intrat in concediu crestere copil urmand a ma intoarce la serviciu in 4 iynie 2018)
Gabriela Mihai, utilizator
Zilele de concediu restante care raman se pot lua si dupa 1 iulie, nu le veti pierde.
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Revin cu o rugaminte daca imi puteti raspunde!
Zilele restante din anul 2016 concediu odihna invatamant pot sa nu mi fie acordate in baza vreunei legi sau angajatorul este obligat sa mi le acorde (mentionez ca m am intors la catedra perioada nedeterminata in data de 1 iunie 2018 din concediu crestere copil)
Exista vreo lege care mi ar fi favorabila?