Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu restante invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu restante invatamant

Se dau urmatoarele date:
- 4 iunie - 9 Oct 2016 - concediu maternitate
- 10 Oct 2016 - 7 mai 2018 - CCC pana la 2 ani
Care este baza legala pentru a solicita concediul de odihna cuvenit pentru anul scolar 2015 - 2016? Se invoca termenul limita de 18 luni din Codul Muncii.Multumesc.
Aveti dreptul la CO numai pentru perioada concediului de maternitate , nu si pentru perioada CCC.

Potrivit art.146 alin.2 C.mun., pana la 01.07.2018, angajatorul este obligat sa va acorde concediul de odihna neefectuat aferent anului 2016.
Dupa acest termen, zilele ramase restante se pierd?
Dreptul la CO nu se prescrie/nu se pierde .

art 144 Codul muncii:
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.

Se prescrie dreptul la actiune in cazul in care solicitati plata CO neefectuat la incetarea c.i.m.
Mi se invoca acel termen de 18 luni stipulat in Codul Muncii. Concluzia: daca inaintez cerere pentru concediu incepand cu 1 iulie 2018, vor fi obligati sa mi acorde zilele restante, chiar daca s au depasit cele 18 luni? Va multumesc foarte mult.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dupa 01.07.2018, nu mai exista obligatia in lege, nu ca pierdeti zilele de CO , insa angajatorul nu va poate refuza dreptul la CO.