avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile concediu restante invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile concediu restante invatamant

Se dau urmatoarele date:
- 4 iunie - 9 Oct 2016 - concediu maternitate
- 10 Oct 2016 - 7 mai 2018 - CCC pana la 2 ani
Care este baza legala pentru a solicita concediul de odihna cuvenit pentru anul scolar 2015 - 2016? Se invoca termenul limita de 18 luni din Codul Muncii.Multumesc.
Aveti dreptul la CO numai pentru perioada concediului de maternitate , nu si pentru perioada CCC.

Potrivit art.146 alin.2 C.mun., pana la 01.07.2018, angajatorul este obligat sa va acorde concediul de odihna neefectuat aferent anului 2016.
Dupa acest termen, zilele ramase restante se pierd?
Dreptul la CO nu se prescrie/nu se pierde .

art 144 Codul muncii:
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
...

Se prescrie dreptul la actiune in cazul in care solicitati plata CO neefectuat la incetarea c.i.m.
Mi se invoca acel termen de 18 luni stipulat in Codul Muncii. Concluzia: daca inaintez cerere pentru concediu incepand cu 1 iulie 2018, vor fi obligati sa mi acorde zilele restante, chiar daca s au depasit cele 18 luni? Va multumesc foarte mult.
Ultima modificare: Vineri, 18 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dupa 01.07.2018, nu mai exista obligatia in lege, nu ca pierdeti zilele de CO , insa angajatorul nu va poate refuza dreptul la CO.

Alte discuții în legătură

Concediu odihna restant Gabriela Mihai Gabriela Mihai Buna ziua! Imi puteti spune ,va rog,daca imi mai pot lua zilele de concediu de odihna restante din anul 2016 daca in perioada ian-martie 2016 am fost in co ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna dupa concediu crestere copil pana la 2 ani Eupet Eupet Bună ziua, M-am prezentat la serviciu începînd cu data de 01.10.2015 după concediu pentru creştere copil până la 2 ani În mod normal am dreptul la ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna Lavyis Lavyis -Buna ziua! Lucrez in invatamant si va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia in anul 2018 de zilele de concediu restante ale anului 2016.Practic, ar fi vorba ... (vezi toată discuția)