avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis de conducere suspendat pe 30 zile ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis de conducere suspendat pe 30 zile mai devreme de termen, in cazul plecarii in strainatate

Daca mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 30 de zile ,il pot recupera mai repede de expirare celor 45 de zile( 30 + 15 zile dovada) in cazul in care parasesc tara? Pe langa faptul ca imi trebuie in strainatate, in Germania mai exact, nici nu are cine sa mi-l ridice de aici din tara si am citit ceva pe internet, cum ca as putea face o declaratie pe propria raspundere ca nu voi folosi permisul pana la expirarea celor 30 de zile.Tin sa mentionez faptul ca permisul mi-a fost suspendat la Barlad iar localitatea mea de domiciliu este Galati. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 19:44, 24 Aprilie 2016
Restituirea inainte de implinirea termenului in cazul plecarii din RO este valabila numai in cazul in care permisul a fost eliberat de catre o autoritate straina.

Daca permisul este eliberat de autoritatile romane atunci nu va este restituit permisul.

Povestea cu declaratia pe proprie raspundere este doar o ... poveste, legislatia nu prevede aceasta posibilitate.

Art. 220. – HG1391
(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină,
împotriva căruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita şefului
poliţiei rutiere pe raza căreia a fost constatată fapta, restituirea documentului, înainte de
expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucrătoare înainte de data părăsirii
teritoriului României.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis strain suspendat dragoscmp dragoscmp Buna Ziua, In anul 2014 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 60 zile pentru neacordare de prioritate. Am contestat procesul verbal si ... (vezi toată discuția)
Buna seara, in seara asta am trecut pe rosu intr o intersesctie, ... Crd97scd Crd97scd Buna seara, in seara asta am trecut pe rosu intr o intersesctie, am fost oprit de polite legitimate dar permisul de conducere nu l am avut la mine am mers ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat cetatean strain tanase_mara tanase_mara Buna ziua, Sunt cetatean strain si mi-a fost suspendat permisul pe 90 zile, politistul mi-a spus ca il pot recupera in 30 de zile daca vin cu dovada platii ... (vezi toată discuția)