Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, in seara asta am trecut pe rosu intr o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, in seara asta am trecut pe rosu intr o intersesctie, ...

Buna seara, in seara asta am trecut pe rosu intr o intersesctie, am fost oprit de polite legitimate dar permisul de conducere nu l am avut la mine am mers la sectia de politie mi sa intocmit un proces verbal pentru retinerea permisului si suspendarea conduceri pe 30 de zile permisul meu fiind englezesc nu stiu cum sa procedez din cate stiu eu am dreptul de a conduce in afara tarii.
Articolul 220
(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare înainte de data parasirii teritoriului României.
(2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române comunică sancţiunea aplicata autorităţii straine care a eliberat documentul.
[ link extern ]