avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Predau permisul nemțesc?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Predau permisul nemțesc?

Bună ziua! Am următoarea speță: Am adresa de domiciliu la Brașov și reședința în Germania. Din 2017 am o sentință de suspendare a permisului de conducere pe care nu l-am predat fiind în Germania. Am primit o nouă înștiințare referitoare la obligația de a preda permisul auto cu o majorare cu 30 zile a perioadei de suspendare. Precizez că acum 2 ani am preschimbat permisul românesc într-unul german întrucât reședința și locul meu de muncă ca șofer profesionist sunt în Germania. În acestă situație, am obligația de a trimite permisul nemțesc la poliția din Brașov?
Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Laszlo Levente , utilizator 19:14, 3 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista o astfel de obligatie in codul rutier. Chiar daca s-ar retine un permis strain in Romania, el se poate recupera la parasirea teritoriului.
Articolul 220
(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare înainte de data parasirii teritoriului României.
(2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române comunică sancţiunea aplicata autorităţii straine care a eliberat documentul.

Daca e sa aveti vreo problema, va vor comunica autoritatile din Germania, in situatia in care exista vreo reciprocitate, in sensul de a va transfera sanctiunea in Germania si sa predati permisul emis de ei. Daca nu va anunta autoritatile de acolo nimic, asta e. Cei din Romania nu stiu ca ati preschimbat permisul. Sanctiunea e pe permisul vechi.
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2020
latka, utilizator
Mulțumesc mult!

latka a scris:

Nu exista o astfel de obligatie in codul rutier. Chiar daca s-ar retine un permis strain in Romania, el se poate recupera la parasirea teritoriului.
Articolul 220
(1) Titularul permisului de conducere eliberat de o autoritate străină, împotriva caruia s-a dispus suspendarea dreptului de a conduce, poate solicita sefului politiei rutiere pe raza careia a fost constatata fapta restituirea documentului, înainte de expirarea perioadei de suspendare, cu cel mult o zi lucratoare înainte de data parasirii teritoriului României.
(2) În situaţia restituirii permisului de conducere potrivit alin. (1), seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române comunică sancţiunea aplicata autorităţii straine care a eliberat documentul.

Daca e sa aveti vreo problema, va vor comunica autoritatile din Germania, in situatia in care exista vreo reciprocitate, in sensul de a va transfera sanctiunea in Germania si sa predati permisul emis de ei. Daca nu va anunta autoritatile de acolo nimic, asta e. Cei din Romania nu stiu ca ati preschimbat permisul. Sanctiunea e pe permisul vechi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis strain suspendat dragoscmp dragoscmp Buna Ziua, In anul 2014 mi-a fost suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 60 zile pentru neacordare de prioritate. Am contestat procesul verbal si ... (vezi toată discuția)
Am permis spaniol și mi-a fost reținut în românia! cum îl ... Narcisastanica Narcisastanica Am carnet spaniol și mia fost reținut în România! Cum îl recuperez dacă eu sunt fără picioare și nu mai pot ajunge în Spania? (vezi toată discuția)
Anularea permisului adyadyady adyadyady imi poate fii anulat permisu de politia romana daca yo lam obtinut in spania ?? (vezi toată discuția)