Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... membru comitet executiv asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

membru comitet executiv asociatie proprietari

Buna seara,

puteti va rog sa mi precizati daca un locatar ar unui apart , care nu este proprietar, poate sa devina membru al asoc de proprietari a blocului de care apartine apartamentul?

multumesc frumos
E bine sa precizati ce fel de locatar este cel la care va referiti. Daca interpretam legislatia numai cu DA si NU sau numai in alb si negru, aceasta nu mai este interpretare a legii ci o traducere cuvant cu cuvant ceea ce nu e corect.
De exemplu daca acel locatar este chirias, sigur ca nu are dreptul legal sa fie membru in comitetul executiv, acest drept avandu-l proprieatrul apartamentului de la care prinul a inchiriat.
Dar daca cel care e in discutie este sotul sau sotia proprietarului trecut in acte, sunt in familie, au aceleasi drepturi cu privire la apartament, apartamentul nu se poate ipoteca sau vinde decat cu acordul ambilor soti...., atunci oricare din cei doi soti poate fi ales in comitetul executiv.
Care este situatia concreta la dumneavoastra?