Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stingere sulta, obligatie de plata stabilita in 1989
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stingere sulta, obligatie de plata stabilita in 1989

Buna ziua.
Parintii mei au cumparat impreuna un imobil, apoi au divortat. Noi suntem 5 copii, iar la divort toti am ramas cu mama, in urma partajului mama a ramas cu casa si terenul si sa-i mai dea tatalui o sulta de 19.767 lei din anul 1989. tatal a decedat iar mama s-a achitat de datorie fata de tata fara a mai avea declaratia de mana facuta intre ei.Mama nu poate intabula dreptul de proprietate a imobilului pe numele sau datorita sultei care figureaza in cartea funciara.
Care sunt posibilitaíle de intabulare a imobilului?
Va multumesc!
Trebuie sa faceti actiune in instanta ptr.radierea sultei dar, trebuie sa aveti inscrisuri sau, alte probe.
Mama nu are cu ce sa justifice ca s-a achitat, o alta posibilitatea de a sterge sulta nu exista?
actiune in instanta. Eventual o actiune prin care instanta sa constate prescrisa acea sulta. O alta posibilitate ar fi ca mostenitorii tatalui sa dea declaratia de radiere
Pe tata il mostenesc copiii. Primesc certificatul de mostenitor si apoi declara ca nu mai au pretentii.