Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere valoare redusa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere valoare redusa

M-am indreptat impotriva unui datornic depunand in instanta o cerere de valoare redusa.Pe portalul instantelor a aparut data de 15 mai pentru solutionare.Eu,ca reclamant,trebuie sa ma prezint la acea data la Judecatorie?
Ati fost citat sau vi s-a adus la cunostinte in vre un fel acel termen?
Daca da atunci va prezentati.
Daca nu si stiti ca ati depus TOATE probele nu mai e nevoie sa va prezentati.
Nu am fost citat si nici instiintat,am vazut pe www.portal.just.ro trecuta ziua de 15 mai ,ora 9,,00 ca data a sedintei.
turkn, utilizator
Daca stiti ca ati depus TOATE probele atunci nu are sens sa mergeti. Cererea se judeca in camera de consiliu.
Asa stiam si eu ,ca se judeca in Camera de consiliu si tocmai asta m-a facut sa intreb,observand ca dosarul meu va fi judecat la data scrisa de mine mai sus,intr-o sala cu multe si diferite alte procese:contestatii amenzi,divorturi,pretentii,etc
turkn, utilizator
Conf.art.1030(1)NCPC"Procedura cu privire la cererile cu valoare redusa este scrisa si se desfasoara in intregul ei in camera de consiliu.
(2)Instanta poate dispune infatisarea partilor,daca apreciaza acest fapt ca fiind necesar sau la solicitarea uneia dintre parti." Ca atre, daca nu sunteti citat, se va desfasura in camera de consiliu fara infatisarea partilor.