Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere valoare redusa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere valoare redusa

M-am indreptat impotriva unui datornic depunand in instanta o cerere de valoare redusa.Pe portalul instantelor a aparut data de 15 mai pentru solutionare.Eu,ca reclamant,trebuie sa ma prezint la acea data la Judecatorie?
Vazand ca am castigat procesul,paratul mi-a spus ca-mi va plati o parte din datorie(cam 1/3 din total) in maxim o luna.Intrebarea mea este cum trebuie procedat in aceasta situatie,fiindca eu ma tem ca va plati aceasta transa si dupa aceea...pauza.Pot apela la executor judecatoresc si pentru un rest din suma de plata?
MULTUMESC.
Sigur ca puteti apela la executor si intr-o astfel de situatie,in definitiv este problema dvs. cat si in ce fel anume va recuperati sumele castigate in instanta.
Exista vreun termen limita dupa primirea hotararii scrise in care paratul este obligat sa achite integral datoria?Cine trebuie sa plateasca executorul?
Executorul il platiti dvs, la inceperea executarii si recuperati banii in cadrul procedurii de executare silita de la debitor.De principiu, debitorul trebuie sa plateasca de buna voie, de indata ce a primit titlul executoriu.
Multumesc pentru raspunsuri.