Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere valoare redusa-camera consiliu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere valoare redusa-camera consiliu

Buna ziua.Urmeaza pe 8 iunie termen de infatisare Camera Cons -am primit citatia-proces pretentii cerere valoare redusa.Deoarece am gasit prea tarziu actiunea,nu am depus intimpinare in termenul legal de 30 zile.Cum pot sa ma apar in aceasta cauza? pot depune cerere amanare ptr angajare aparator sau de pregatire aparare? multumesc
Conform art.1030(4) teza a II a NCPC puteti raspunde prin orice mijloc adecvat,fara utilizarea formularului de raspuns.Puteti solicita un alt termen ptr.lipsa aparare aratand ca ati primit citatia doar la data de.......astfel ca nu ati putut respecta termenul de 30 zile prevazut de art.1030(4)NCPC.
multumesc mult Toate cele bune