Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare a pronuntarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare a pronuntarii

Buna ziua! Am si eu o întrebare...de cate ori se poate amâna o pronuntare? Deja sunt 3 amânări ale pronuntarii,sa ne asteptam si la a patra,a cincea si tot asa? Nu exista un nr limita a pronuntarilor? Tin sa mentionez ca a fost un proces nu foarte complicat!
Buna ziua,
Instanta va amana pronuntarea pana se va lamuri de partea cui este dreptatea asa ca va puteti astepta la mai multe amanari. Nu exista un numar limitat de amanari.
Gradul de dificultate al unui dosat il apreciaza judecatorii nu partile.
Instanta poate amana pronuntarea maxim 15 zile , iar in situatii exceptionale, mai poate amana o singura data pentru maxim 15 zile.

Art. 391 n. cod de procedura penala

Soluţionarea cauzei

(1) Deliberarea şi pronunţarea hotărârii se fac în ziua în care au avut loc dezbaterile sau la o dată ulterioară, dar nu mai târziu de 15 zile de la închiderea dezbaterilor.

(2) În situaţii excepţionale, când, raportat la complexitatea cauzei, deliberarea şi pronunţarea nu pot avea loc în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa poate amâna pronunţarea o singură dată pentru cel mult 15 zile.

(3) Preşedintele completului informează părţile prezente asupra datei la care se va pronunţa hotărârea.

Pentru un proces penal.Dar pentru unul civil?

MARTA SIMONA PETRE a scris:

Instanta poate amana pronuntarea maxim 15 zile , iar in situatii exceptionale, mai poate amana o singura data pentru maxim 15 zile.

Art. 391 n. cod de procedura penala

Soluţionarea cauzei

(1) Deliberarea şi pronunţarea hotărârii se fac în ziua în care au avut loc dezbaterile sau la o dată ulterioară, dar nu mai târziu de 15 zile de la închiderea dezbaterilor.

(2) În situaţii excepţionale, când, raportat la complexitatea cauzei, deliberarea şi pronunţarea nu pot avea loc în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa poate amâna pronunţarea o singură dată pentru cel mult 15 zile.

(3) Preşedintele completului informează părţile prezente asupra datei la care se va pronunţa hotărârea.

Ne puteti da un articol de lege in baza caruia instanta poate amana de cate ori vrea?Sau pana se lamureste?Daca se lamureste in cativa ani de zile?

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Instanta va amana pronuntarea pana se va lamuri de partea cui este dreptatea asa ca va puteti astepta la mai multe amanari. Nu exista un numar limitat de amanari.
Gradul de dificultate al unui dosat il apreciaza judecatorii nu partile.