avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare a pronuntarii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare a pronuntarii

Buna ziua! Am si eu o întrebare...de cate ori se poate amâna o pronuntare? Deja sunt 3 amânări ale pronuntarii,sa ne asteptam si la a patra,a cincea si tot asa? Nu exista un nr limita a pronuntarilor? Tin sa mentionez ca a fost un proces nu foarte complicat!
Cel mai recent răspuns: erhabe , utilizator 00:41, 11 Mai 2023
Buna ziua,
Instanta va amana pronuntarea pana se va lamuri de partea cui este dreptatea asa ca va puteti astepta la mai multe amanari. Nu exista un numar limitat de amanari.
Gradul de dificultate al unui dosat il apreciaza judecatorii nu partile.
Instanta poate amana pronuntarea maxim 15 zile , iar in situatii exceptionale, mai poate amana o singura data pentru maxim 15 zile.

Art. 391 n. cod de procedura penala

Soluţionarea cauzei

(1) Deliberarea şi pronunţarea hotărârii se fac în ziua în care au avut loc dezbaterile sau la o dată ulterioară, dar nu mai târziu de 15 zile de la închiderea dezbaterilor.

(2) În situaţii excepţionale, când, raportat la complexitatea cauzei, deliberarea şi pronunţarea nu pot avea loc în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa poate amâna pronunţarea o singură dată pentru cel mult 15 zile.

(3) Preşedintele completului informează părţile prezente asupra datei la care se va pronunţa hotărârea.


Pentru un proces penal.Dar pentru unul civil?

MARTA SIMONA PETRE a scris:

Instanta poate amana pronuntarea maxim 15 zile , iar in situatii exceptionale, mai poate amana o singura data pentru maxim 15 zile.

Art. 391 n. cod de procedura penala

Soluţionarea cauzei

(1) Deliberarea şi pronunţarea hotărârii se fac în ziua în care au avut loc dezbaterile sau la o dată ulterioară, dar nu mai târziu de 15 zile de la închiderea dezbaterilor.

(2) În situaţii excepţionale, când, raportat la complexitatea cauzei, deliberarea şi pronunţarea nu pot avea loc în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa poate amâna pronunţarea o singură dată pentru cel mult 15 zile.

(3) Preşedintele completului informează părţile prezente asupra datei la care se va pronunţa hotărârea.




Ne puteti da un articol de lege in baza caruia instanta poate amana de cate ori vrea?Sau pana se lamureste?Daca se lamureste in cativa ani de zile?

Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Instanta va amana pronuntarea pana se va lamuri de partea cui este dreptatea asa ca va puteti astepta la mai multe amanari. Nu exista un numar limitat de amanari.
Gradul de dificultate al unui dosat il apreciaza judecatorii nu partile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De cate ori poate fi amanata pronuntarea ? ContSters434007 ContSters434007 De câte ori poate fi amânată pronunțarea unei sentințe judecătorești? Mulțumesc! (vezi toată discuția)
Termen pronuntare ?!? MJJ MJJ Buna seara. Am si eu o intrebare : cat poate sa dureze pana un judecator se pronunta intr-un caz (penal)? O cunostinta a avut fondul pe 22 septembrie si s-a ... (vezi toată discuția)
Amânarea pronuntarii intr.un proces penal MihaiVasyPaula MihaiVasyPaula Buna ziua!pe 3 decembrie am rămas în pronunțare la un proces,fiind stabilită data pronuntarii pe 18 decembrie, sa amânat din nou pe 3 ianuarie am asteptat ... (vezi toată discuția)