Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie !

Talharia savarsita contra unei pluralitati de persoane avand un patrimoniu comun va determina realizarea unei pluralitati de infractiuni sub forma concursului sau doar o singura infractiune de talharie ?
Nu este pluralitate de infractiuni si nici concurs de infractiuni,ci doar o singura fapta ,aceea de talharie.
mirabelaiasi a scris:

Talharia savarsita contra unei pluralitati de persoane avand un patrimoniu comun va determina realizarea unei pluralitati de infractiuni sub forma concursului sau doar o singura infractiune de talharie ?

Poate sunteti putin mai explicita....sau lovit sau amenintat mai multe persoane concomitent si au fost deposedate de un bun comun?
Sau cum s-a finalizat talharia?
Cite persoane au participat la comiterea infractiuni,cum sa consumat in timp si spatiu,etc., oferiti mai multe amanunte.
In speta nu au ce cauta termeni ca "pluralitati de persoane" sau "pluralitati de infractiuni" :)
Ma scuzati,nu m-am exprimat corect.As dori aici o parere daca se poate.
"Pluralitatea de persoane asupra carora se exercita violenta sau amenintari,ori sunt puse in stare de inconstienta sau neputinta de a se apara impotriva unei activitati de sustragere de bunuri,va determina realizarea unei pluralitati de infractiuni sub forma concusrsului,fiindca infractiunile respective au un obiect juridic complex fiind ocrotite pe langa relatiile privind patrimoniul si relatiile sociale privind persoanele care au fost amenintate ori,asupra carora s-a executat violenta."
ContSters99176, utilizator
Talharia savarsita contra unei pluralitati de persoane avand un patrimoniu comun va determina realizarea unei pluralitati de infractiuni sub forma concursului sau doar o singura infractiune de talharie ?

Va exista un concurs de infractiuni- real sau ideal , dupa caz, dupa cum activitatea ilicita e produsa printr-o singura actiune , sau prin mai multe, care conduc catre rezultate socialmente periculoase , numarul faptelor savarsite e acelasi cu cel al persoanelor vatamate.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat