Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pe salar
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pe salar

am primit de la un executor judecatoresc o adesa de infiintare a popririi pe salariul unui angajat, insotita de o incheiere de incuviintare silita. Executorul nu a mai trimis si alte documente (copie dupa hotararea judecatoreasca, etc.) Cum procedez? Sa-i oprim sumele angajatului ca urmare a adresei de poprire a executorulu judecatoresci in aceste conditii?
da
Articolul 783
Înfiinţarea popririi
(1) Poprirea se înfiinţează fără somaţie, în baza încheierii de încuviinţare a executării, prin adresă în care se va preciza şi titlul executoriu în temeiul căruia s-a înfiinţat poprirea, ce va fi comunicată celei de-a treia persoane arătate la art. 781 alin. (1), împreună cu încheierea de încuviinţare a executării sau un certificat privind soluţia pronunţată în dosar. Despre măsura luată va fi înştiinţat şi debitorul, căruia i se va comunica, în copie, adresa de înfiinţare a popririi, la care se vor ataşa şi copii certificate de pe încheierea de încuviinţare a executării sau de pe certificatul privind soluţia pronunţată în dosar, şi titlul executoriu, în cazul în care acestea din urmă nu i-au fost anterior comunicate.

In concluzie, asa cum a spus si romibaro, raspunsul este afirmativ.