Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... raportul de expertiză contabilă
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

raportul de expertiză contabilă

Întocmiți raportul de expertiză contabilă în care ați fost numit, având urmăoarele elemente:
Dosar nr. ...
Partile in cauza: - reclamanta:x
- parata: Asociatia y
Descrierea cauzei aflata pe rol: In data de 25 mai 2013 reclamanta introduce cerere de chemare in judecata a paratei datorita faptului ca aceasta nu a achitat facturile de apa calda si energie termica pe perioada august 2012 – martie 2013, astfel:
Perioada Data scadenta Suma Perioada Data scadenta Suma
August 2012 20.09.2012 2.315 Decembrie 20.01.2013 4.755
Septembrie 20.10.2012 2.546 Ianuarie 2013 20.02.2013 4.893
Octombrie 20.11.2012 2.991 Februarie 20.03.2013 4.382
Noiembrie 20.12.2012 3.897 Martie 20.04.2013 3.947
In toata aceasta perioada Asociatia y a efectuat urmatoarele plati:
- Chitanta 1536/10.10.2012 - 2.000 lei
- Chitanta 1586/03.12.2012 - 3.500 lei;
- Chitanta 1615/15.01.2013 - 2.000 lei;
- Chitanta 1710/08.03.2013 - 5.000 lei;
- Chitanta 1825/11.05.2013 - 4.500 lei.
Art. 20 din contractul de furnizare incheiat intre cele doua parti prevede ca daca plata se face dupa data scadentei S.C. x. este indreptatita sa pretinda majorari de intarziere a platii in cuantumul reglementat pentru creantele bugetare, dar nu mai mult decat valoarea facturii.
Pentru elucidarea cauzei instanţa încuviinţează proba cu expertiza contabilă, căreia i s-a fixat următorul obiectiv: sa se determina debitul ramas de plata si sa se calculeze majorarile de intarziere pentru perioada august 2012 pana la data introducerii actiunii in instanta.
Termen de depunere a raportului: 30 august 2013.
Care este nelamurirea dvs. ?
Ca expert tehnic judiciar desemnat de instanta trebuie sa efectuati activitatile eferente expertizei tehnice judicare si sa intocmiti raportul de expertiza respectand prevederile OG nr.2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, privind expertiza tehnica judicara si extrajudiciara, precum si reglementarile ANEAR.
Cu scuzele de rigoare, dar nu e vorba de ecpert tehnic judiciar ci de expert contabil judiciar, asa rezulta din enuntul obiectului din enunt.
Expertul contabil judiciar si expertul tehnic judiciar se supun acelorasi reglementari privind expertiza judiciara si extrajudicara prevazute in OG nr.2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare. In plus, expertul contabil are in vedere si reglementarile ANEAR (asa cum am mentionat si in mesajul anterior).
ANEAR????????????????????????????
@visinica
Era mai simplu sa scrieti dvs. CECCAR cu referire la Lista expertilor contabili judiciari autorizati. De fapt, dvs. ce doreati sa comunicati utilizatorului care a deschis discutia ? Personal nu am retinut nimic concret.
Daca veti citi OG nr. 2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, al carui titlu este - privind organizarea activitatii de expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara, veti constata ca se refera inclusiv la activitatea de expertiza contabila judiciara,
-art.24 (1) Dispoziţiile art. 15 - 23 se aplică şi în cazul expertizei contabile judiciare.
(2) Expertizele contabile judiciare pot fi efectuate numai de experţi contabili atestaţi în condiţiile legii.
Acesti experti contabili judiciari se supun prevederilor legislative din OG nr.2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare si ale reglementarilor legislative specifice activitatii financiar-contabile.
In alta ordine de idei discutia deschisa de utilizator nu se referea la organizatia profesionala a expertilor contabili.