Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... competenta somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

competenta somatie de plata

Competenta in materie de somatie de plata este: instanta de la sediul debitorului, instanta de la locul nasterii obligatiei sau instanta de la locul efectuarii platii.

Ce ma intereseaza este daca pot alege instanta la care introduc actiunea sau trebuie luate intr-o anumita ordine. Am mai multe somatii pe care le-as introduce la o singura instanta (in sectorul in care are deschis cont creditorul) si ma gandesc sa nu se decline competenta pe motiv ca.........nu am noroc de toate dosarele la aceeasi instanta. :)
lylo, utilizator
Competenta e una alternativa , reclamantul poate opta pentru oricare din instantele sus mentionate , fara a exista o anumita ordine.(art.10C.Proc.Civ.)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Puteti introduce cererile la aceeasi instanta, adica instanta de la locul efectuarii platii.
Rodica Ciobanu, Avocat
Multumesc, sunt usurat. :)