Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Schimbare destinatie imobil din spatiu locativ in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Schimbare destinatie imobil din spatiu locativ in spatiu unde se desfasoara activitate de gimnastica recuperatorie

Buna ziua,

Detin um imobil (casa parter) in Braila. Din 2011 am un contract de inchiriere imobil cu o firma care desfasoara activitate de gimnastica recuperatorie. Anul acesta ca si pana acum Chiriasul a vrut sa-si prelungeasca autorizatia de functionare. Cei de la Primaria Braila au cerut o declaratie din partea Proprietarului ca pana la sfarsitul anului va schimba destinatia spatiului din locativ in spatiu unde se desfasoara activitatea de gimnastica recuperatorie. Asta implica apoi obtinerea unui Certificat de Urbanism, etc. Va rog sa-mi spuneti daca cererea celor de la Primarie este legala si daca ati mai avut aceasta situatie. Din cate stiu eu Chiriasul pe baza contractului de inchiriere declara activitatea si eventualele amenajari pe care le face.
Multumesc
Pentru schimbari de destinatie a unor spatii existente fara realizarea altor modificari sau lucrari de constructie nu e necesara emiterea autorizatiei de construire , se va elibera doar certificatul de urbanism pe baza urmatoarelor documente :

- cerere tip
- taxa certificat urbanism
- act de proprietate legalizat
- plan de situatie
- declaratie notariala, pe propria raspundere, ca imobilul nu face obiectul vreunui litigiu aflat pe rolul instantelor judecatoresti
- memoriu tehnic pentru schimbarea destinatiei si planuri releveu cu situatia existenta si releveu cu noua destinatie intocmite, semntate si stampilate de un proiectant aut5orizat (arhitect).