Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copii

Buna ziua.
Luna aceasta, pe 14 Aprilie, fetita mea a implinit 2 ani.
Ce demersuri trebuiesc facute pentru ca alocatia de 80 lei/luna sa fie virati direct intr-un cont? sa putem scoate banii dupa card?
Mentionez ca pana acum,pana la implinirea varstei de 2 ani, alocatia+CCC(=800lei/luna) , dupa perioada crestere copil, au fost virati tot pe card.
Trebuie sa mai anuntam pe undeva, ca vrem ca situatia sa ramana neschimbata in ceea ce priveste incasarea alocatiei? ca,contul este acelasi ?
Trebuie sa anuntam ca fetita a implinit 2 ani ?
Multumesc anticipat !O zi frumoasa!
Depuneti la AJPIS o cerere prin care solicitati achitarea alocaţiei de stat pentru copilul prin virament bancar.
Atasati la cerere:
- copie BI/CI părinţi
- copie certificat nastere copil
- extras de cont eliberat de unitatea bancară.