avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copii

Buna ziua.
Luna aceasta, pe 14 Aprilie, fetita mea a implinit 2 ani.
Ce demersuri trebuiesc facute pentru ca alocatia de 80 lei/luna sa fie virati direct intr-un cont? sa putem scoate banii dupa card?
Mentionez ca pana acum,pana la implinirea varstei de 2 ani, alocatia+CCC(=800lei/luna) , dupa perioada crestere copil, au fost virati tot pe card.
Trebuie sa mai anuntam pe undeva, ca vrem ca situatia sa ramana neschimbata in ceea ce priveste incasarea alocatiei? ca,contul este acelasi ?
Trebuie sa anuntam ca fetita a implinit 2 ani ?
Multumesc anticipat !O zi frumoasa!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:29, 27 Aprilie 2016
Depuneti la AJPIS o cerere prin care solicitati achitarea alocaţiei de stat pentru copilul prin virament bancar.
Atasati la cerere:
- copie BI/CI părinţi
- copie certificat nastere copil
- extras de cont eliberat de unitatea bancară.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare alocatia de stat pentru noi nascuti DrKWSTms DrKWSTms Buna ziua ! Cine are dreptul poate depune cererea de acordare a alocatiei de stat a copilului nou nascut? Va intreb deoarece eu sunt tatal a unei fetite de 2 ... (vezi toată discuția)
Alocatia elev peste 18 ani kikison kikison Buna ziua, in august 2010, baiatul meu a implinit 18 ani. Pana atunci, alocatia lui intra pe cardul meu ( asa am optat). Incepand din septembrie, alocatia i-a ... (vezi toată discuția)
Alocatia copilului snora snora Buna ziua am si eu o intrebare legata de alocatia copilului. copilul meu implineste 2 ani in decembrie nu am primit dupa el alocatia copilului numai ... (vezi toată discuția)