Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... raspuns judecatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

raspuns judecatorie

buna ziua. mama mea neavand ce face a dat in judecata 2 vecini,in baza legii de protectie pe motiv ca o injurau. Legea se refera la familie, ordin de protectie, am aflat si eu . Acum dupa 4 luni, a venit raspunsul si vroiam sa va cer sfatul si parerea.

Respinge actiunea formulata, de mama mea , avand ca obiect emitere ordin de protectie, ca inadmisibila.ia act de faptul ca nu sau solicitat cheltuieli de judecata.Dispune avansarea onorariului aparatorilor din oficiu al paratilor, in suma de 720 lei, din fondurile ministerului justitiei catre baroul de avocati neamt
Cu drept de apel la tribunalul x in termen de 3 zile.
Cererea de apel se depune la judecatoria x
Pronuntata, in sedinte publica

Vroiam sa va intreb, ca mama este nelinistita. Va plati cei 720 lei ? sau nu? multumesc
"Dispune avansarea onorariului ...din fondurile ministerului justitiei ".....nu!.
Intrucat nu s-au solicitat cheltuieli de judecata iar onorariul avocatului -aparator din oficiu-se plateste din fondurile Ministerului Justitiei, mama dvs.nu va fi obligata la plata sumei de 720 lei
multumesc mult.