Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce se intelege prin: \"modificarea aspectului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce se intelege prin: "modificarea aspectului proprietăţii comune "

"[ link extern ] "

La CAPITOLUL VIII
Sancţiuni, litera e)
....
c) neexecutarea de către proprietar a lucrărilor de întreţinere, reparaţii sau de înlocuire a elementelor de construcţii şi instalaţii aflate în proprietatea sa individuală, dacă aceasta este de natură să aducă prejudicii celorlalţi proprietari;
d) schimbarea de către proprietar a destinaţiei locuinţei fără autorizaţiile şi aprobările legale;
e) modificarea aspectului proprietăţii comune, precum şi a elementelor constructive ale clădirii fără aprobările şi autorizaţiile legale;
....

cum si mai ales unde se defineste acest termen,..
de ex modificarea poate sa fie ca o baba a pus flori in fata geamului, sau ca un taran si-a facut iesire din apartament ca sta la parter.

multumesc anticipat.
Imobilul de locuit in comun este constituit din parti individuale=proprietati private si parti comune=exteriorul imobilului,cale de acces,subsol,terasa,ghena,uscatorii,etc
Legea 230/2007 prevede la art
Art. 11. - (1) Proprietarul poate aduce îmbunătăţiri sau modificări proprietăţii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de către autoritatea publică locală a modificărilor constructive, fără a pune în pericol integritatea structurală a clădirii sau a altor proprietăţi individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinaţia proprietăţii comune fără a obţine mai întâi acceptul din partea asociaţiei de proprietari.

Exemplul cu
o baba a pus flori in fata geamului
nu se incadreaza la schimbarea deranjanta a partii comune,mai degraba afisarea rufelor la geam sau logi...
un taran si-a facut iesire din apartament ca sta la parter.
,
Nu toti locatarii din imobilele de locuit in comun sunt tarani
Chiar daca locatarul a executat iesire din apartament ca sta la parter,dar a executat modificarea cu acordul asociatiei de locatari/proprietari ,detine proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism ,inseamna ca este un locatar responsabil care isi cunoaste drepturile,obligatiile si conditiile necesare pentru executare modificare apartament