Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... casa fara autorizatie de constructie, intrare in ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

casa fara autorizatie de constructie, intrare in legalitate

Buna ziua,

Detin o casa nefinalizata (la rosu), construita in anul 2006, fara autorizatie de constructie. Imi puteti spune va rog care este demersul legal sau pentru ce variante pot opta pentru a intra in legalitate ( obtinerea autorizatiei de constructie si intabularea imobilului ) ? Stiti si ce costuri implica aceasta procedura ?

Va multumesc ,
Este necesar sa contactati arhitect./proiectant sa realizati proiect tehnic,sa solicitati la serviciul urbanism din primaria locala autorizatie de constructie si certificat de urbanism
Ulterior incheiati proces verbal receptie lucrari
In baza documentelor solicitati executare de masuratori cadastrale si la final solicitati la ocpi intabularea bunului imobil
Succes !