avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stat de plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stat de plata

Buna ziua!
In cazul in care un angajat demisioneaza pentru motivul ca paraseste tara iar salarul se da dupa 2 saptamani, poate sa vina un membru din familia lui sa semneze statul de plata? Mama respectivului de exemplu.
Cel mai recent răspuns: magda.balog , utilizator 11:50, 29 Aprilie 2016
Potrivit art.167 alin.1C.mun., salariul se plăteşte direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta.

Prin urmare, persoana respectiva poate ridica salariul numai daca are o imputernicire in acest sens.
Ultima modificare: Vineri, 29 Aprilie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos.
Paste Fericit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicare drepturi salariale rrobert rrobert Mi-am dat demisia cu preaviz. Intucât nu am posibilitatea să mă duc la fosta firmă să-mi ridic drepturile salariale (intre timp m-am angajat în altă ... (vezi toată discuția)
Ridicare drepturi salariale leusan leusan Pot ridica drepturile salariale ale unui coleg in baza unei imputerniciri redactate si autentificata de catre un avocat in bazaart 3 alin 10 teza III din legea ... (vezi toată discuția)
Salariu dupa demisie AnnaMarya93 AnnaMarya93 Buna ziua . Sotul meu si.a dat demisia saptamana trecuta . A plecat in afara si ieri trebuia sa ii bage salariul pe card . De la contabilitate au zis ca ... (vezi toată discuția)