Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stat de plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stat de plata

Buna ziua!
In cazul in care un angajat demisioneaza pentru motivul ca paraseste tara iar salarul se da dupa 2 saptamani, poate sa vina un membru din familia lui sa semneze statul de plata? Mama respectivului de exemplu.
Potrivit art.167 alin.1C.mun., salariul se plăteşte direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta.

Prin urmare, persoana respectiva poate ridica salariul numai daca are o imputernicire in acest sens.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc frumos.
Paste Fericit.