Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bataie cu 7 zile de ingrijiri medicale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bataie cu 7 zile de ingrijiri medicale

intr-un episod de gelozie excesiva, fostul iubit m-a luat pe par, m-a trantit in bat, pumnii in cap, palme tot se ce putea. am ajuns la urgente, am scos cetificat medico-legal cu 7 zile. el zice ca nu am martori. mama mea era la telefon si a auzit tot. m-a amenintat cu verisorul lui senator, ca are martori. nu stiu ce se intampla daca depun plangere, rezolv ceva, macar sa inceteze cu amenintarile. stau pe la prieteni sa nu ma gaseasca.

din experienta practica stiu ca , victimele au tendinta sa se autoinvinuiasca si sa considere ca au meritat "aplicatia" primita .. sau, de cele mai multe ori victimele isi iarta agresorul si se si intorc sa convietuiasca cu el.. este greu, dar sa stiti ca odata ce si-a aratat aceasta latura violenta a sa, sigur va mai gasi prilejuri si ocazii ca pe viitor, din x motive , sa va agreseze fizic din nou..

eu v-as sfatui sa faceti plangere penala pt lovire si sa cereti si ordin de restrictie. nu va lasati intimidata de relatiile agresorului .
In primul rand vreau sa iti spun ca imi pare rau ca ti s-a intamplat asta si ca orice ar fi nu este vina ta. Apoi sa stii ca nu trebuie sa treci singura prin asta, poti cere ajutorul unor organizatii care acorda asistenta femeilor agresate de parteneri. Poti apela si numarul 0800 500 333 Daca te sprijina o organizatie e posibil sa ii fie mai greu sa scape basma curata cu varul senator cu tot pentru ca e mai mare probabilitatea ca neregulile sa fie facute publice. Oricum impotant este sa faci doar ce simti ca trebuie pentru a te simti in siguranta, indiferent de ceea ce spun cei din jur. Aici sunt cateva resurse [ link extern ] /
adela88, utilizator