Forum Discuţii juridice Executare silită Titlul executoriu în original. Notificarea
Discuție deschisă în Executare silită

Titlul executoriu în original. Notificarea

Bună seara,

Pentru demararea procedurii de executare silită este nevoie de titlul executoriu în original. În cazul unei hotărâri judecătorești definitive niciunul dintre cele două exemplare originale nu se află în posesia vreunei părți. În acest caz este suficientă o copie legalizată?

Notificarea pe calea executorului judecătoresc întrerupe termenul de prescripție? Se înscriu cheltuielile efectuate cu această procedură în cadrul cheltuielilor de executare?

Mulțumesc.
Radu9, utilizator
Copia legalizata este suficienta. Notificarea intrerupe cursul prescriptiei. Cheltuielile se inscriu.