Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care este diferenta?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care este diferenta?

Care este diferenta intre o hotarare "definitiva" si una "irevocabila"?
Va multumesc.
Hotararile care se dadeau in perioada in care vechiul cod de procedura era in vigoare, hotarari care nu mai erau susceptibile de vreo cale de atac aveau mentiunea"definitiva si irevocabila". Potrivit noului cod de procedura hotararile care nu mai pot fi atacate printr-o cale ordinara de atac vor avea mentiunea definitiva.
andy_roxy91, utilizator
De la data intrarii in vigoare a Codului Proc.Civ.(2013) referirile din cuprinsul actelor normative la hotararea judecatoreasca"definitiva si irevocabila " sau, dupa caz "irevocabila"se vor intelege ca fiind facute la hotararea judecatoreasca "definitva". Hotararea judecatoreasca "definitva si irevocabila" sau dupa caz, "irevocabila" din vechiul cod proc.civ.au acelasi inteles juridic cu hotararea judecatoreasca "definitiva" din NCPC, adica sunt suspuse numai cailor extraordinare de atac:contestatie in anulare si revizuire.