Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Tichete cadou

Tichetele cadou oferite angajatilor cu alta ocazie decat 8 martie, Paste, 1 iunie, Craciun, sunt impozitate si intra la calculul contributiilor sociale ?
Buna ziua,
Tichetele cadou si cadourile in general oferite salariatilor si copiilor minori ai acestora nu sunt impozitate daca sunt oferite in conditiile art 76 alin 4 lit. a Cod fiscal. Ceea ce depaseste limita de 150 lei ori daca sunt oferite cu alte ocazii vor intra in baza de calcul a impozitului pe salariu, nu si a contributiilor sociale.
De retinut: contravaloarea cadourilor oferite salariatilor reprezinta cheltuieli deductibile (fiind chelt sociale) doar in limita unei cote 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile.
Florin Cioca, Consilier juridic
Va contrazic: tichetele cadou oferite altfel decat acolo unde Codul fiscal ofera scutire, sunt venituri de natura salariala, ca orice prima sau castiguri in natura etc. si sunt introduse in baza de calcul a venitului brut realizat in luna respectiva.

Nu zic ca ar fi rau sa fie asa cum spuneti: sunt adeptul impozitarii minimale. Insa, aici trebuie sa aratam cum e legea acum.
Iulian MANEA, Contabil