Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum pot proteja un proiect scris de afaceri?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum pot proteja un proiect scris de afaceri?

Buna seara!
Curand am inceput sa scriu un proiect pentru un ONG.
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii la cum pot proteja acest proiect scris inainte de a-l prezenta investitorilor,fondatorilor si sponsorilor.
Nu doresc ca acest proiect si ideie sa fie folosita in interese personale.
Va multumesc!
O posibila idee ar fi sa iti trimiti prin posta un plic cu proiectul scris si sa pastrezi acest plic inchis in eventualitatea ca pe piata ar aparea valorificarea ideii tale. Plicul inchis poate fi folosit ca proba in instanta in caz ca deschizi un proces.
La fel am procedat si eu in trecut si cineva mi-a recomandat acesta metoda.