avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... scrie in lege ca incheierile intermediare cf. art. 370 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

scrie in lege ca incheierile intermediare cf. art. 370 (3) din CPP nu pot fi atacate cu contestatie in anulare?

scrie in lege ca incheierile intermediare cf. art. 370 (3) din CPP nu pot fi atacate cu contestatie in anulare?

art. 370 din CPP
(3) Toate celelalte hotarari pronuntate de instante in cursul judecatii se numesc incheieri.

posibilitatea atacarii acestor incheieri intermediare reiese din faptul ca legiuitorul interzice explicit caile de atac impotriva altor incheieri prin care se solutioneaza cererile de recuzare cf. art. 370 (3) si art. 68 (7) din CPP

art. 68 din CPP
(7) Incheierea prin care se solutioneaza abtinerea ori recuzarea nu este supusa niciunei cai de atac.

caracterul definitiv al incheierilor reiesind din

CPP
Art. 551 - Ramanerea definitiva a hotararii primei instante
Hotararile primei instante raman definitive:
1. la data pronuntarii, cand hotararea nu este supusa contestatiei sau apelului;

incheierile pentru care nu este prevazuta o cale de atac sau caile de atac sunt interzise explicit ramanand definitive.

P.S. Alte observatii...

1. De fapt "fara cale de atac" in opinia mea inseamna o hotarare definitiva atacabila prin caile de atac extraordinare deoarece altfel ar fi incalcat art. 21 din CR, dar aceasta e alt subiect...

2. art. 68 (8-9) din CPP "Cand pentru solutionarea abtinerii sau a recuzarii nu poate fi desemnat un judecator din cadrul aceleiasi instante, cererea se solutioneaza de un judecator de la instanta ierarhic superioara." si "In cazul in care se admite abtinerea sau recuzarea si nu se poate desemna un judecator de la instanta competenta pentru solutionarea cauzei, judecatorul de la instanta ierarhic superioara desemneaza o alta instanta egala in grad cu instanta in fata careia s-a formulat declaratia de abtinere sau cererea de recuzare, din circumscriptia aceleiasi curti de apel sau din circumscriptia unei curti de apel invecinate. " inseamna ca intr-adevar, un judecator incompatibil cf. art. 64 (3) din CPP in cauza nu poate participa la judecata nici judecand cererile de recuzare deoarece participa prin incheierea data la judecata procesuala a dosarului, legea nediferentiind intre judecata procesuala si in fond

Alte discuții în legătură

Colegiul de conducere invoca art. 103 (3) din hotararea csm 1375/2015 incalcand art. 68 (9) din cpp eusaisapte eusaisapte Am facut un memoriu presedintelui tribunalului si i-am cerut sa sesizeze instanta superioara cand nu mai sunt judecatori compatibili Presedintele mi-a ... (vezi toată discuția)
Am probleme cu intelesul termenului "cauza" si cererea de recuzare cf. art. 64 (3) din cpp eusaisapte eusaisapte Judecatorii imi resping contestatiile in anulare motivand printre altele ca nu se poate face contestatie in anulare decat impotriva hotararilor asupra fondului ... (vezi toată discuția)
Contestatia hotararii de internarea nevoluntara deturnata la judecatorie? eusaisapte eusaisapte Am depus contestatia hotararii de internarea nevoluntara la instanta superioara, adica la tribunal, si a fost deturnata la un complet de la judecatorie fiindca ... (vezi toată discuția)