Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului-conform pregatirii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului-conform pregatirii

M-am angajat acum cateva luni la o unitate pe un post de economist. In fisa postului pe langa atributiile specifice postului mi s-a specificat ca trebuie sa raspund si de starea tehnica a mijloacelor fixe pe motiv ca raspund de patrimoniu. Directorul ma pune sa tin tot felul de evidente despre intretinerea aparatelor, verificarea tehnica a mijloacelor fixe. Mentionez ca exista ub birou administrativ unde cred ca ar trebui sa se ocupe de astfel de lucruri. Eu sunt angajata in cadrul biroului financiar-contabil. Este normal sa ma ocup de astfel de lucruri? Tin evidenta contabila a mijloacelor fixe si obiectelor de inventar, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma ocup si de buna functionare a lor. Ce pot sa fac daca directorul nu vrea sa inteleaga?
Daca ati semnat fisa postului, implicit ati acceptat cuprinsul acesteia.
Daca nu ati semnat-o, puteti sesiza in scris angajatorul ca nu veti semna o fisa de post care cuprinde atributii necorespunzatoare pregatirii dvs.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru a nu se mai naste discutii, normal este ca inainte de semnarea CIM salariatul sa ia la cunostinta de fisa postului, sa vada ce atributii si sarcini are si dupa aceea, in cunostinta de cauza, semneaza sau nu CIM.
2. Fisa postului este anexa la CIM si nu mai poate fi modificata decat cu acordul ambelor parti.