avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE

Buna ziua
va rog ma puteti ajuta, avem o filiala in Cluj, se doreste ca o angajata de acolo sa fie transferata la o alta firma dar care nu are filiala in Cluj ci doar sediu central in Timisoara.
Cum procedez in acest caz?ca la Timisoara nu are cum sa lucreze, ca nu locuieste in Tm ci in Cluj;
se face incetare la actuala firma si api angajare la firma care o preia sau cu detasarea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:46, 6 Mai 2016
Puteti face acest lucru prin doua posibiitati;
- fie incetare vechi c.i.m. si incheiere c.i.m. nou

- fie prin detsare de la actualul angajator la cel nou.
multumesc
dar nu vor fi probleme precum firma care o va prelua nu are punct in de lucru in Cluj, are doar sediu in Timisoara, si in CIM trebuie specificat si unde va lucra...poate face home office?
Daca este vorba despre un c.i.m. cu munca la domiciliu, atunci va trebui sa aveti in vedere si art.108 - 110 C.mun.

Nu este niciun impediment daca societatea nu are puncte de lucru in localitatea de domiciliu a salariatului.
mutumesc
si ce ati recomanda ?detasarea sau incetare cim?
cum este mai bine?
in cazul detasarii cum se procedeaza?
Eu as merge pe prima varianta : incetare c.i.m. si incheiere c.i.m. nou.

Alte discuții în legătură

Incetare detasare inainte de termen CalinStefania CalinStefania Buna ziua! Am dispus detasarea a 5 salariati de la firma x la firma y pentru o perioada de 3 luni. Dupa o luna firma la care s-a dispus detasarea realizeaza ca ... (vezi toată discuția)
Schimbare firmă detasare mircea1971 mircea1971 Sunt utilizator nou și rog ajutor...am un agajat detașat de la o firmă.În timpul detășări firma de la care a fost detașat a intrat în insolvență iar ... (vezi toată discuția)
Munca la domiciliu nicoleta-luiza nicoleta-luiza Buna seara La firma unde lucrez (in confectii) se are in vedere ca salariatele sa lucreze la domiciliu. Am citit in Codul muncii ca trebuie incheiat un ... (vezi toată discuția)