Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCETARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCETARE

Buna ziua
va rog ma puteti ajuta, avem o filiala in Cluj, se doreste ca o angajata de acolo sa fie transferata la o alta firma dar care nu are filiala in Cluj ci doar sediu central in Timisoara.
Cum procedez in acest caz?ca la Timisoara nu are cum sa lucreze, ca nu locuieste in Tm ci in Cluj;
se face incetare la actuala firma si api angajare la firma care o preia sau cu detasarea?
Puteti face acest lucru prin doua posibiitati;
- fie incetare vechi c.i.m. si incheiere c.i.m. nou

- fie prin detsare de la actualul angajator la cel nou.
multumesc
dar nu vor fi probleme precum firma care o va prelua nu are punct in de lucru in Cluj, are doar sediu in Timisoara, si in CIM trebuie specificat si unde va lucra...poate face home office?
Daca este vorba despre un c.i.m. cu munca la domiciliu, atunci va trebui sa aveti in vedere si art.108 - 110 C.mun.

Nu este niciun impediment daca societatea nu are puncte de lucru in localitatea de domiciliu a salariatului.
mutumesc
si ce ati recomanda ?detasarea sau incetare cim?
cum este mai bine?
in cazul detasarii cum se procedeaza?
Eu as merge pe prima varianta : incetare c.i.m. si incheiere c.i.m. nou.