Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu ingrijire copil si concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu ingrijire copil si concediul de odihna

Buna ziua

O perosna care a intrat in concediul de ingrijire copil in luna mai 2007 si a revenit la serviciu in luna ianuarie 2009, beneficiaza de concediu de odihna pe anul 2009?
Ce act normativ reglementeaza problema?

Say
Daca a revenit la serviciu incepand cu luna ianuarie 2009 atunci conform Art. 140. alin(2)din Codul MUncii : "Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic."
Este acest raspuns corect daca luam in considerare OUG 145/2008?
Adica?
Ordonanţă de urgenţă nr. 145/2008 Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 754 din 07/11/2008 pentru abrogarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 200/2000 privind clasificarea, etichetarea şi ambalarea substanţelor şi preparatelor chimice periculoase
Ce legatura ar avea?