Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesiune contract de elasing
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesiune contract de elasing

daca un SRL este in procedura de insolventa, se poate ca judecatorul sindic sa aprobe cesiunea unui contract de leasing catre o persoana fizica care de fapt a platit ratele la masina ?
In principiu da, intrucat, societatea, in calitate de parte in contractul de leasing, detine calitatea de utilizator, nu de proprietar.
Veti avea insa nevoie de acceptul societatii de leasing pentru cesionarea contractului.
Intr-adevar bunul respectiv nu face parte din patrimoniul societatii debitoare acest lucru intamplandu-se in momentul achitarii integrale a bunului, iar administratorul judiciar sau lichidatorul cu aprobarea judecatorului sindic si a societatii de leasing ar putea incheia un contract de novatie intre societatea aflata in insolventa si persoana fizica .