Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la export
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la export

Buna ziua,
Poate cineva sa ma ajute as dori sa stiu unde pot gasi informii cu privire la plata TVA-ului la export ??Daca un transportateur strain achizitioneaza marfa din Romania , unde trebuie sa plateasca TVA -ul in Roamnia , ori in tara de destinatie a marfii ??Stiind ca nu exista acelasi TVA in spatiul european...

Buna dimineata,
Puteti gasi informatii despre TVA in Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, TITLUL VII - Taxa pe valoarea adăugată de la art.265 la art.334.

O firma dintr-o tara U.E. care are cod valid de T.V.A. achizitioneaza marfa fara T.V.A. din Romania si plateste in tara sa, unde vinde. Daca vinde in alta tara, o face tot fara T.V.A.