Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim conform legilor din Germania 8.5 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim conform legilor din Germania 8.5 euro/ora ?

Buna ziua !
Pentru un sofer care va tranzita Germania si va avea ca destinatie (loc de depozitare Franta) , va trebui acordat salariu conform salariului minim din germania 8.5 euro/ora ?
Care sunt procedurile in aceasta situatie ?
Multumesc !
Din cate cunosc, a fost decisa suspendarea provizorie a aplicabilităţii Legii Federale a salariului minim (MiLOG) în cazul operaţiunilor de transport în tranzit, efectuate de transportatorii străini.
Cornel Vasile, Consilier juridic